Vyhodnocení dotazníku spokojenosti se svozem bioodpadu hnědými popelnicemi v lokalitě Na Ptákách
Koncem letošního července byla vyhodnocena anketa pilotního projektu „Svoz bioodpadu hnědými popelnicemi“ v Jaroměři v lokalitě Na Ptákách., jejímž smyslem bylo zjistit nejen spokojenost občanů s takovým řešením uložení bioodpadu, ale i správné nastavení využití tohoto systému.
Zaslali jsme strukturovaný dotazník všem občanům dotčené lokality, kteří tak měli možnost zhodnotit a případně připomínkovat stávající pilotní projekt, který mají k dispozici již druhým rokem. Z celkem 168 oslovených respondentů nám odpovědělo 59 z nich. Děkujeme těm, kteří věnovali svůj čas tomu, aby nám poskytli zpětnou vazbu, která je pro nás velice důležitá.
S tímto způsobem svozu bioodpadu je spokojeno přes 70% dotazovaných, ve více než 60% přispívá ke snížení směsného komunálního odpadu, v téměř 90% je zvolená popelnice plně využita a zaplněna a k tomu navíc přes 70% dotázaných využívá i kompostér. Složení bioodpadu ve hnědých popelnicích v pořadí: tráva, květiny, větvičky, ovoce a zelenina.
Výsledek ankety nás příjemně překvapil a víceméně potvrdil, že zamýšlený přínos bude tímto způsobem svozu naplněn. Cílem poskytnutí hnědých popelnic na bioodpad bylo přemístění kuchyňského bioodpadu do hnědých popelnic, který jinak často končí ve směsném odpadu, kam nepatří a vytváří cca 40%-ní podíl směsného odpadu, navíc je hodně těžký, tedy finančně nákladný na likvidaci. Separace biosložky odpadu a její správné umístění do hnědých popelnic napomůže snížení objemu komunálního odpadu, na což je stále se zvyšující tlak, a zároveň je to způsob esteticky a hygienicky mnohem vhodnější, oproti stávajícím biovakům, jak sami někteří respondenti napsali. Zde máme všichni společně ještě co vylepšovat, aby došlo ke kompletnímu přesunu složky kuchyňského bioodpadu do hnědých popelnic.
Z vyhodnocení též vyplynuly některé Vaše dotazy a nedorozumění, je dobré některá zde zmínit. Velké objemy trávy při sekání není nutno řešit sušením trávy, ale k tomu je vhodnější využít kompostérů, které pro tento účel lépe vyhovují. Obecně pak velké a nárazové objemy bioodpadu ze zahrad je vhodné řešit vlastním odvozem na sběrný dvůr, který je k tomu určen a kde je uložení bioodpadu ZDARMA.
Závěrem lze říci, že budeme i nadále pokračovat touto formou svozu bioodpadu v lokalitě Na Ptákách a vedení města má záměr tento způsob postupně zavádět i v dalších lokalitách města Jaroměře.
Iveta Kovaříková, Technické služby města Jaroměře
